Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność, może ją w dowolnym momencie zawiesić, jeśli nie zatrudnia w niej innych osób. Oznacza to przerwę w funkcjonowaniu firmy, choć nie jest równoznaczne z jej całkowitym zamknięciem. W tym czasie nie można jednak osiągać żadnych bieżących przychodów z tytułu działalności. Jak natomiast wygląda wówczas kwestia ZUS-u? Odpowiadamy na to pytanie w artykule.
Jak można zawiesić działalność gospodarczą?
Zawieszenie działalności gospodarczej nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy, że w odpowiedni sposób wypełnisz formularz CEIDG-1, który jest wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Uzupełniony dokument możesz wysłać w formie elektronicznej, za pomocą listu poleconego do odpowiedniego urzędu lub skorzystać z pomocy księgowej przy prowadzeniu jednoosobowej działalności.
Co istotne, zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej – w odróżnieniu od spółek zarejestrowanych w KRS – może być bezterminowe, lecz nie krótsze niż na 30 dni. Gdy urząd odbierze wniosek, sporządza pozostałe dokumenty, przekazuje je do ZUS-u oraz dokonuje czasowego wyrejestrowania Twojej firmy z CEIDG, powiadamiając Cię o tym odrębnym pismem.
Składki ZUS podczas zawieszenia działalności gospodarczej
W czasie, gdy działalność gospodarcza pozostaje zawieszona, przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek ZUS na ubezpieczenia społeczne ani podatków dochodowych. Nie musi więc wpłacać żadnych zaliczek, karty podatkowej ani ryczałtu. Nie ma on też obowiązku składania żadnych dokumentów rozliczeniowych do ZUS-u. Warto jednak pamiętać, że jest to równoznaczne z brakiem ubezpieczenia zdrowotnego. Właściciel działalności traci możliwość korzystania z państwowej służby zdrowia (jeśli nie przysługuje mu to prawo z innego tytułu) z dniem zawieszenia firmy.